Počeo sa radom Edukativni centar Fondacije „Olimpijada znanja“, stipendije za nadarene učenike i studente slabijeg imovnog stanja

Sarajevo, 26. septembar 2024. – U saradnji sa partnerskim organizacijama Montessori Community Center i STEM akademija, nevladina i neprofitna Fondacija „Olimpijada znanja“ pokrenula je rad Edukativnog centra sa programima namijenjenim za dopunsko obrazovanje djece starosti 8 mjeseci do 18 godina. Edukacije će se odvijati po programima Montessori pedagogije i STEM edukacije, navodi se u saopštenju za medije Fondacije.

Montessori edukacija obuhvata tri programa rada s djecom. “Upijajući um” ima dvije grupe djece. U prvoj grupi se radi s djecom od 8 do 18 mjeseci, a u drugoj grupi od 18 mjeseci do 3 godine. “Putem čula do spoznaja”program podrazumijeva rad sa djecom od 3 do 6 godina, a “Građanin svijeta” sa djecom od 5 do 9 godina. Sa djecom se radi u okruženju prilagođenom uzrasnim grupama, s rotirajućim policama, ogledalima i površinama za crtanje te rekvizitima za motorički razvoj. Svaka grupa ima pristup materijalima koji odgovaraju njihovim razvojnim potrebama, što osigurava sigurno i poticajno okruženje za rast i učenje. Više o Montessori programu edukacije može se saznati na https://www.mccenter.ba/programi .

STEM akademija jedina u BiH realizuje sveobuhvatni STEM obrazovni program za djecu i mlade. STEM akademija jedini je izvorni BH. brand u oblasti razvoja i realizacije STEM edukacijskog programa za djecu i mlade uzrasta 5 do 18 godina. Program STEM akademije usmjeren je na razvoj logičkog razmišljanja, kreativnosti, kolaboracijskih, komunikacijskih i prezentacijskih vještina, a kroz edukaciju putem kurseva: logičko razmišljanje i matematika, programiranje i inženjerstvo, istraživanje i nauka, robotika, kolaboracija i komunikacija, i tehnologija u oblaku.

Više o STEM akademiji i njenim programima može se saznati na https://stem-akademija.ba/ .

Iz Fondacije napominju da su u potrazi za partnerima za organizaciju edukacije iz predmeta/oblasti: engleski, matematika, informatika, biznis i preduzetništvo, fizika, te zdrava ishrana. Naglasak je na učenju kroz igru sa specijalno osmišljenim didaktičkim pomagalima – igračkama i računarima. Edukacije će se održavati od ponedjeljka do subote”, ističu u Fondaciji. S tim u vezi, Fondacija “Olimpijada znanja” poziva sve zainteresovane i kvalifikovane edukatore koji vole rad sa djecom u okviru navedenih oblasti da se jave. Djeci lošijeg materijalnog stanja Fondacija će obezbijediti stipendije. Mole se zainteresovani kandidati za izvođenje nastave i radionica da dostave kratak CV i program rada ili projekat na e-mail: muhamed.pilav@olimpijadaznanja.ba .

Fondacija „Olimpijada znanja“ u fokus svoga djelovanja stavlja unaprijeđenje odgojno – obrazovnog sistema sa ciljem sticanja funkcionalnog znanja kod djece, učenika i studenata. Osnivači ove nevladine i neprofitne organizacije su akademik, prof. dr. Mirko Pejanović, emeritus, prof. dr. Željko Šain, i mr. oec. sci. Muhamed Pilav uspješni poduzetnik sa domaćim i inozemnim iskustvom.

“Planiramo stipendirati najbolje učenike koji se upisuju u najbolje srednje škole, a nemaju mogućnost da to urade. Također, stipendirat ćemo i sve one najbolje srednjoškolce koji se upisuju na najbolje fakultete u zemlji i inostranstvu”, a nisu u stanju samostalno finansirati svoje školovanje”, ističe se u saopštenju za medije Fondacije Olimpijada znanja iz Sarajeva.

Više informacija o Fondaciji može se pronaći na www.olimpijadaznanja.ba

Share the Post:

Maja Pilav

Maja Pilav je rođena 1986. godine u Sarajevu. Bachelor ekonomije je od 2008. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Radila je za vrijeme studija na poslovima računovodstva i organizacije događaja te na poziciji asistenta menadžera, a nakon studija je vodila odjel kontrole kvaliteta procesa i nabavke u proizvodnji namještaja od drveta u fabrici MS&WOOD Fojnica.

Godine 2018. osniva vlastitu firmu uslužne djelatnosti koja se bavi i proizvodnjom zdrave hrane, u kojoj obnaša funkciju menadžera. Suosnivačica je coworking prostora od 2023. godine. Fondaciji Olimpijada znanja se pridružila jer vjeruje da je znanje najveća vrijednost a djeca naše najveće bogatstvo. Posvećena je širenju svojih vještina i služenju zajednici kroz aktivnosti edukacije i praktičnih radionica te akcija pošumljavanja.

akademik, prof. dr. Mirko Pejanović

Mirko Pejanović rođen je 1946. godine u Matijevićima, općina Kladanj. Osnovnu školu završio je u Stuparima, učiteljsku školu u Tuzli, a sve stupnjeve studija Sociologije, zaključno sa odbranom doktorske disertacije, završio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

U višedecenijskom nastavno – naučnom radu bio je profesor na Fakultetu političkih nauka i saradnik fakultetskog instituta za društvena istraživanja. Predavao je više predmeta na svim nivoima univerzitetskog obrazovanja. objavio je veliki broj knjiga, studija, članaka, rezenzija itd. na lokalnim i stranim jezicima. Bio je dekan Fakulteta, prorektor i član Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu.

​Od juna 1992. do septembra 1996. godine bio je član Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine. Prije i poslije toga, obavljao je brojne odgovorne društveno – političke funkcije na nivou Bosne i Hercegovine. Na parlamentarnim izborima u BiH 2010. godine izabran je za poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH za mandatni perid 2010 – 2014. godina.

Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine izabran je 2012. , a za redovnog 2018. godine. Potpredsjednik je Akademije od 2021. godine.

Dobtnik je Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva za 2020. godinu.

mag. oec. Muhamed Pilav

Muhamed Pilav je rođen 1959. godine u Tešnju. Završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, nakon čega je magistrirao i dobio zvanje magistra ekonomskih nauka. Pilav je šest godina radio u fabrici UNIS Pobjeda Tešanj, nakon čega je otvorio privatnu firmu i pokrenuo tri uspješne fabrike: Milin i pekara Dukat d.o.o. Tešanj, Ekovreća d.o.o. Valpovo (Hrvatska), MS&WOOD d.d. Fojnica.

Pilav je radio kao menadžer i bio je suvlasnik jedne od 17 fabrika u koncernu Assidoman (Švedska) i jedne od 127 fabrika u globalnoj kompaniji Francshach-Mondi. Sve vrijeme njegove poslovne karijere bavio se društveno korisnim aktivnostima poput stipendiranja djece i studenata, unaprijeđenja ekonomskog ambijenta u Bosni i Hercegovini, te organizacijom akcija pošumljavanja. Trenutno je predsjednik Skupštine Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo, član je Savjeta Treće sarajevske gimnazije, kao i Poslovnog savjeta Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

emeritus, prof. dr. Željko Šain

Željko Šain je rođen 1954. godine u Kaknju. Svoje redovno školovanje i kontinuirane doživotne edukacije je imao u: Kraljevoj Sutjesci (osnovna škola), Kaknju (gimnazija), Sarajevu ( studije ekonomije na svim razinama: od osnova do odbrane doktorske disertacije na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu), u više država širom svijeta (kontinuirane edukacije).

Prvi je doktor znanosti iz oblasti aktuarske matematike u Bosni i Hercegovini.

Prošao je stupnjevito sva akademska zvanja i sada je profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu.

Objavio je veliki broj knjiga, članaka, studija i drugih pisanih radova.

Član je više naučnih, akademskih,stručnih i drugih institucija.

Svoje konsultantske aktivnosti, izvan univerziteta, imao je u preko 250 firmi.

Hobi mu je rad i profesionalnost, a cilj u životu humanost i dobrota.