Pejanović, Šain i Pilav osnovali Fondaciju „Olimpijada znanja“

Sarajevo, 10. juli 2024. – U Sarajevu je počela sa radom Fondacija „Olimpijada znanja“ koja u fokus svoga djelovanja stavlja jačanje i promjene odgojno – obrazovnog sistema sa ciljem sticanja funkcionalnog znanja kod djece, učenika i studenata. Osnivači ove nevladine i neprofitne organizacije su akademik, prof. dr. Mirko Pejanović, zatim emeritus, prof. dr. Željko Šain, kao i mr. oec. sci. Muhamed Pilav uspješni poduzetnik sa domaćim i inozemnim iskustvom.

Svrha rada Fondacije je, kako se navodi, unaprijeđenje kompetencija djece kroz podizanje statusa učitelja i jačanje funkcionalnog znanja. Fondacija će stipendirati nadarene učenike i studente, provoditi edukacije za djecu, roditelje i naučno – nastavno osoblje, i organizirati natjecanja u znanju iz različitih disciplina.

“Znanje je jedina istinska snaga i moć koja čovjeka i civilizaciju vodi ka prosperitetnoj budućnosti. Da bi znanje bilo učinkovito mora imati prave sadržaje i uređen sistem. To omogućava Fondacija “Olimpijada znanja”. Cijeli svoj život posvećujem sticanju i primjeni humanih produktivnih znanja za dobrobit čovjeka i društvene zajednice. To je smisao života. Pridružite nam se i vi u ostvarenju najplemenitijih ciljeva kroz Fondaciju i slične oblike angažmana. Za našu ljepšu budućnost”, kazao je tim povodom emeritus prof. dr. Željko Šain, član Upravnog odbora Fondacije.

Kao strateški izazov u Fondaciji su odredili “imperativ da se do 2028. osigura svakom djetetu u Bosni i Hercegovini blistavo djetinjstvo u izvrsnim vrtićima, istovremeno težeći da do 2040. svaki učenik raspolaže funkcionalnom pismenošću, a naša zemlja zauzme mjesto među 20 najboljih prema relevantnim međunarodnim standardima funkcionalnog znanja, poput PISA testova.”

“Filozofska, sociološka i psihološka funkcija znanja je osnova razvoja društva. Znanje kreira pogled na život i rad, određuje naše ponašanje i našu budućnost. Zato želimo da kroz Fondaciju okupljamo sve progresivne snage kako bi razvijali sebe, svoje najdraže i svakako našu Bosnu i Hercegovinu. Bez savremenog i produktivnog znanja nema opstanka, a samim tim niti razvoja. Ne smijemo dozvoliti da pasivnim posmatranjem zbivanja i trendova oko sebe ugrožavamo budućnost naše djece i mladosti. Zato organizovano i sistemski neprekidno stičimo znanja”, istakao je akademik prof. dr. Mirko Pejanović, predsjednik Upravnog odbora Fondacije. 

U Fondaciji kao ključnu vrijednost jednog društva ističu znanje. Podsticati će se i tragati za kreativnošću i inovacijama u izgradnji i dijeljenju znanja. Promovirat će se i podržavati natjecanje u znanju s najboljima, njegovati poštenje i integritet, služit će se djeci i društvu svim srcem.

“Kroz moju dugogodišnju suradnju sa ozbiljnim međunarodnim kompanijama (IKEA, MONDI PACKAGING, ASSIDOMAN, itd.) shvatio sam da je znanje ključ svakog uspjeha. Međutim, naš obrazovni sistem je prevaziđen, nije u skladu sa svjetskim trendovimna. Posebno zaostajemo u ranoj fazi odgoja i obrazovanja. Zato sam odlučio da sa prijateljima osnujemo Fondaciju koja će se intenzivno zalagati za unaprijeđenje statusa učitelja i profesora, kao i funkcionalnog znanja djece. Samo na taj način možemo napredovati i biti konkuretni na domaćem i svjetskom tržištu”, kazao je mr. oec. sci. Muhamed Pilav, poduzetnik i član Upravnog odbora Fondacije.

Ciljevi rada Fondacije su dostupnost izvrsnih vrtića i škola, participacija djece u predškolskom obrazovanju, vrhunska kvaliteta programa, socijalna inkluzija, saradnja s roditeljima, praćenje rezultata učenika na PISA testovima s ciljem sticanja objektivnog uvida u njihove sposobnosti u čitanju, matematici i nauci, i praćenja pozicije Bosne i Hercegovine na globalnoj ljestvici obrazovanja, uspješnost učenika u nastavku školovanja, te inovacije u nastavi.

Više informacija o Fondaciji možete pronaći na www.olimpijadaznanja.ba

Share the Post:

Maja Pilav

Maja Pilav je rođena 1986. godine u Sarajevu. Bachelor ekonomije je od 2008. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Radila je za vrijeme studija na poslovima računovodstva i organizacije događaja te na poziciji asistenta menadžera, a nakon studija je vodila odjel kontrole kvaliteta procesa i nabavke u proizvodnji namještaja od drveta u fabrici MS&WOOD Fojnica.

Godine 2018. osniva vlastitu firmu uslužne djelatnosti koja se bavi i proizvodnjom zdrave hrane, u kojoj obnaša funkciju menadžera. Suosnivačica je coworking prostora od 2023. godine. Fondaciji Olimpijada znanja se pridružila jer vjeruje da je znanje najveća vrijednost a djeca naše najveće bogatstvo. Posvećena je širenju svojih vještina i služenju zajednici kroz aktivnosti edukacije i praktičnih radionica te akcija pošumljavanja.

akademik, prof. dr. Mirko Pejanović

Mirko Pejanović rođen je 1946. godine u Matijevićima, općina Kladanj. Osnovnu školu završio je u Stuparima, učiteljsku školu u Tuzli, a sve stupnjeve studija Sociologije, zaključno sa odbranom doktorske disertacije, završio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

U višedecenijskom nastavno – naučnom radu bio je profesor na Fakultetu političkih nauka i saradnik fakultetskog instituta za društvena istraživanja. Predavao je više predmeta na svim nivoima univerzitetskog obrazovanja. objavio je veliki broj knjiga, studija, članaka, rezenzija itd. na lokalnim i stranim jezicima. Bio je dekan Fakulteta, prorektor i član Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu.

​Od juna 1992. do septembra 1996. godine bio je član Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine. Prije i poslije toga, obavljao je brojne odgovorne društveno – političke funkcije na nivou Bosne i Hercegovine. Na parlamentarnim izborima u BiH 2010. godine izabran je za poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH za mandatni perid 2010 – 2014. godina.

Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine izabran je 2012. , a za redovnog 2018. godine. Potpredsjednik je Akademije od 2021. godine.

Dobtnik je Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva za 2020. godinu.

mag. oec. Muhamed Pilav

Muhamed Pilav je rođen 1959. godine u Tešnju. Završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, nakon čega je magistrirao i dobio zvanje magistra ekonomskih nauka. Pilav je šest godina radio u fabrici UNIS Pobjeda Tešanj, nakon čega je otvorio privatnu firmu i pokrenuo tri uspješne fabrike: Milin i pekara Dukat d.o.o. Tešanj, Ekovreća d.o.o. Valpovo (Hrvatska), MS&WOOD d.d. Fojnica.

Pilav je radio kao menadžer i bio je suvlasnik jedne od 17 fabrika u koncernu Assidoman (Švedska) i jedne od 127 fabrika u globalnoj kompaniji Francshach-Mondi. Sve vrijeme njegove poslovne karijere bavio se društveno korisnim aktivnostima poput stipendiranja djece i studenata, unaprijeđenja ekonomskog ambijenta u Bosni i Hercegovini, te organizacijom akcija pošumljavanja. Trenutno je predsjednik Skupštine Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo, član je Savjeta Treće sarajevske gimnazije, kao i Poslovnog savjeta Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

emeritus, prof. dr. Željko Šain

Željko Šain je rođen 1954. godine u Kaknju. Svoje redovno školovanje i kontinuirane doživotne edukacije je imao u: Kraljevoj Sutjesci (osnovna škola), Kaknju (gimnazija), Sarajevu ( studije ekonomije na svim razinama: od osnova do odbrane doktorske disertacije na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu), u više država širom svijeta (kontinuirane edukacije).

Prvi je doktor znanosti iz oblasti aktuarske matematike u Bosni i Hercegovini.

Prošao je stupnjevito sva akademska zvanja i sada je profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu.

Objavio je veliki broj knjiga, članaka, studija i drugih pisanih radova.

Član je više naučnih, akademskih,stručnih i drugih institucija.

Svoje konsultantske aktivnosti, izvan univerziteta, imao je u preko 250 firmi.

Hobi mu je rad i profesionalnost, a cilj u životu humanost i dobrota.