Održana konstituirajuća sjednica Savjeta Fondacije “Olimpijada znanja”

“Znanje je osnovni resurs razvoja svakog društva, a naše društvo mora postati društvo znanja”! Pod ovim motom u Sarajevu je jučer održana konstituirajuća sjednica Savjeta nevladine i neprofitne Fondacije “Olimpijada znanja”.

Sarajevo, 23. januar 2025. – “Znanje je osnovni resurs razvoja svakog društva, a naše društvo mora postati društvo znanja”! Pod ovim motom u Sarajevu je jučer održana konstituirajuća sjednica Savjeta nevladine i neprofitne Fondacije “Olimpijada znanja”. Sjednica je održana pod predsjedavanjem prof. emer. dr. Željka Šaina, te akademika prof. dr. Mirka Pejanovića i mr.sci. Muhameda Pilava, osnivača i ujedno članova Upravnog odobora Fondacije.

U savjet Fondacije “Olimpijada znanja” su ušli: prof. dr. Sarina Bakić, prof. dr. Nerzuk Ćurak, ing. Kerim Hadžić poduzetnik, prof. dr. Sead Turčalo, menager dr. Amir Softić, Semir Bešlija, prof. dr. Kasim Tatić, pedagog Kristina Vikalo, prof. dr. Merima Čaušević, prof. dr. Ante Džidić, prof. dr. Isak Karabegović, prof. dr. Dženan Kulović, prof. dr. Ljiljan Veselinović, direktor fondacije Stepbystep Nedim Krajišnik, prof. dr. Pavle Mijović, publicistkinja Vildana Smailbegović, akademik Dejan Milošević, prof. dr. Haris Lulić, prof. dr. Jasmina Selimović, prof. dr. Emir Kurtić, prof. dr. Safet Kozarević, menadžer Branimir Muidža, akademkinja Lidija Licender, prof. dr. Semir Bešlija, i komunikolog i poduzetnik Adis Hasaković.

Članovi Savjeta će kontinuirano pratiti stanje u našem sistemu obrazovanja i komparirati sa najboljima u svijetu. Oni će predlagati mjere za unaprijeđenje funkcionalnog znanja djece, roditelja i učitelja. Aktivno će u javnosti iznositi poruke da su naša djeca, njihovo zdravlje i pravo da žive i rastu u mirnoj sredini važniji od svih drugih tema i događaja. Zatim će prikupljati sredstva za obrazovanje djece, roditelja i učitelja te kontrolisati utrošak prikupljenih sredstava.

Na sastanku je razgovarano o viziji Fondacije “Olimpijada znanja”, programu, planu i ciljevima rada, te organizacijskoj strukturi Fondacije.

Treba istaći da je u okviru plana i programa Fondacije, navedeno deset akcionih cilljeva za koje će se zalagati Fondacija:

  1. Omogućiti (hitno) svakom djetetu da pohađa izvrstan vrtić i izvrsnu osnovnu školu.
  2. Stimulisati najbolje učenike da upišu pedagoške fakultete ili akademije. Nezaposlene studente prekvalifikovati (o trošku države) za rad u vrtićima i školama.
  3. Profesore na pedagoškim fakultetima dodatno stimulisati da od studenata naprave izvrsne pedagoge (uvijek može i mora biti bolje).
  4. Kontinuirano educirati roditelje, nane, bake i dede (EDUKACIJA EDUKATORA) o važnosti i metodama rane edukacije i odgoja beba (mediji, radionice, predavanja).
  5. Unaprijediti vještine, status i primanja prosvjetnih radnika.
  6. Djeci lošijeg materijalnog stanja obezbjediti stipendije ili beskamatne kredite.
  7. Organizirati i stimulisati takmičenja u funkcionalnom znanju od vrtića do univerziteta.
  8. Obavezati (zakonom) sve javne medije da minimalno 1/3 dnevnog sadržaja moraju biti obrazovne teme za sve uzraste.
  9. Učestvovati na svim međunarodnim testiranjima funkcionalnog znanja, posebno na PISA testovima. Birati učenika generacije u završnim razredima osnovne i srednje škole i uvesti državnu maturu u srednje škole.
  10. NEMA MJESTA ZA MALE SNOVE.

Ako želimo da BiH opstane i napreduje (ekonomski aspekt obrazovanja) onda moramo od naše djece napraviti poduzetnike, genijalce, tj. min 80% učenika mora posjedovati visok nivo funkcionalne pismenosti. Moramo znatno povećati produktivnost u javnom i privatnom sektoru.

Fondacija „Olimpijada znanja“ je nevladina i neprofitna organizacija koja u fokus svoga djelovanja stavlja unaprijeđenje odgojno – obrazovnog sistema sa ciljem sticanja funkcionalnog znanja kod djece, učenika i studenata.

Osnivači ove nevladine i neprofitne organizacije su akademik, prof. dr. Mirko Pejanović, emeritus, prof. dr. Željko Šain, i mr. oec. sci. Muhamed Pilav uspješni poduzetnik sa domaćim i inozemnim iskustvom. Fondacija pomaže različitim centrima i udrugama koji unaprjeđuju znanje i obrazovni sistem, zatim nadarenim učenicima i studentima kroz različite vidove stipendiranja.

Iako nedavno osnovana, Fondacija je u saradnji sa partnerskim organizacijama Montessori Community Center i STEM akademija već pokrenula rad Edukativnog centra sa programima namijenjenim za dopunsko obrazovanje djece starosti 8 mjeseci do 18 godina.

Više informacija o Fondaciji može se pronaći na www.olimpijadaznanja.ba

Share the Post:

Maja Pilav

Maja Pilav je rođena 1986. godine u Sarajevu. Bachelor ekonomije je od 2008. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Radila je za vrijeme studija na poslovima računovodstva i organizacije događaja te na poziciji asistenta menadžera, a nakon studija je vodila odjel kontrole kvaliteta procesa i nabavke u proizvodnji namještaja od drveta u fabrici MS&WOOD Fojnica.

Godine 2018. osniva vlastitu firmu uslužne djelatnosti koja se bavi i proizvodnjom zdrave hrane, u kojoj obnaša funkciju menadžera. Suosnivačica je coworking prostora od 2023. godine. Fondaciji Olimpijada znanja se pridružila jer vjeruje da je znanje najveća vrijednost a djeca naše najveće bogatstvo. Posvećena je širenju svojih vještina i služenju zajednici kroz aktivnosti edukacije i praktičnih radionica te akcija pošumljavanja.

akademik, prof. dr. Mirko Pejanović

Mirko Pejanović rođen je 1946. godine u Matijevićima, općina Kladanj. Osnovnu školu završio je u Stuparima, učiteljsku školu u Tuzli, a sve stupnjeve studija Sociologije, zaključno sa odbranom doktorske disertacije, završio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

U višedecenijskom nastavno – naučnom radu bio je profesor na Fakultetu političkih nauka i saradnik fakultetskog instituta za društvena istraživanja. Predavao je više predmeta na svim nivoima univerzitetskog obrazovanja. objavio je veliki broj knjiga, studija, članaka, rezenzija itd. na lokalnim i stranim jezicima. Bio je dekan Fakulteta, prorektor i član Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu.

​Od juna 1992. do septembra 1996. godine bio je član Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine. Prije i poslije toga, obavljao je brojne odgovorne društveno – političke funkcije na nivou Bosne i Hercegovine. Na parlamentarnim izborima u BiH 2010. godine izabran je za poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH za mandatni perid 2010 – 2014. godina.

Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine izabran je 2012. , a za redovnog 2018. godine. Potpredsjednik je Akademije od 2021. godine.

Dobtnik je Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva za 2020. godinu.

mag. oec. Muhamed Pilav

Muhamed Pilav je rođen 1959. godine u Tešnju. Završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, nakon čega je magistrirao i dobio zvanje magistra ekonomskih nauka. Pilav je šest godina radio u fabrici UNIS Pobjeda Tešanj, nakon čega je otvorio privatnu firmu i pokrenuo tri uspješne fabrike: Milin i pekara Dukat d.o.o. Tešanj, Ekovreća d.o.o. Valpovo (Hrvatska), MS&WOOD d.d. Fojnica.

Pilav je radio kao menadžer i bio je suvlasnik jedne od 17 fabrika u koncernu Assidoman (Švedska) i jedne od 127 fabrika u globalnoj kompaniji Francshach-Mondi. Sve vrijeme njegove poslovne karijere bavio se društveno korisnim aktivnostima poput stipendiranja djece i studenata, unaprijeđenja ekonomskog ambijenta u Bosni i Hercegovini, te organizacijom akcija pošumljavanja. Trenutno je predsjednik Skupštine Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo, član je Savjeta Treće sarajevske gimnazije, kao i Poslovnog savjeta Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

emeritus, prof. dr. Željko Šain

Željko Šain je rođen 1954. godine u Kaknju. Svoje redovno školovanje i kontinuirane doživotne edukacije je imao u: Kraljevoj Sutjesci (osnovna škola), Kaknju (gimnazija), Sarajevu ( studije ekonomije na svim razinama: od osnova do odbrane doktorske disertacije na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu), u više država širom svijeta (kontinuirane edukacije).

Prvi je doktor znanosti iz oblasti aktuarske matematike u Bosni i Hercegovini.

Prošao je stupnjevito sva akademska zvanja i sada je profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu.

Objavio je veliki broj knjiga, članaka, studija i drugih pisanih radova.

Član je više naučnih, akademskih,stručnih i drugih institucija.

Svoje konsultantske aktivnosti, izvan univerziteta, imao je u preko 250 firmi.

Hobi mu je rad i profesionalnost, a cilj u životu humanost i dobrota.